Modelowanie („modelowanie” w amerykańskim języku angielskim) uważane jest za inne niż inne formy spektaklu publicznego, takie jak aktorstwo czy taniec. Chociaż różnica między modelowaniem a wykonywaniem nie zawsze jest jasna, pojawienie się w filmie lub sztuce nie jest zwykle uważane za „modelowanie”.

Historia – wczesne lata agencji hostess

Modele modelowania obejmują: modę, glamour, fitness, bikini, sztukę piękną, elementy nadwozia, modele promocyjne i komercyjne. Modele prezentowane są w różnych formatach medialnych, takich jak: książki, czasopisma, filmy, gazety, internet i telewizja. Modele modowe są niekiedy prezentowane w filmach (Prêt-a-Porter i Looker), pokazach telewizyjnych realiów (najbliższy model Ameryki Północnej i Agencja Modelowania Janice Dickinson); oraz teledyskach muzycznych („Freedom’ 90″,”Wicked Game”,”Córki” i „Blurred Lines”).

Wynajem hostess - twarz agencji Diam

Celebryci, w tym aktorzy, piosenkarze, osobistości sportowe i gwiazdy telewizji, często oprócz swojej regularnej pracy zawierają umowy modelujące – tak jak Modelki Diam

Modelowanie jako zawód zostało założone po raz pierwszy w 1853 roku przez Charlesa Fredericka Wortha,”ojca haute couture”, kiedy poprosił żonę Marie Vernet Worth o modelowanie zaprojektowanych przez niego ubrań. Termin „model domu” został wymyślony dla opisania tego typu pracy. W końcu stało się to powszechną praktyką paryskich domów mody. Nie było żadnych standardowych fizycznych wymagań pomiarowych dla modelu, a większość projektantów wykorzystywałaby kobiety o różnych rozmiarach do wykazania różnorodności w swoich projektach.

Rozwój fotografii modowej

Wraz z rozwojem fotografii mody, zawód modelarski rozszerzył się na modelowanie zdjęć. Modele pozostawały dość anonimowe, a stosunkowo słabo opłacane do końca lat pięćdziesiątych XX wieku. Jednym z pierwszych znanych modeli była Lisa Fonssagrives, bardzo popularna w latach 30. ubiegłego wieku. Fonssagrives pojawił się na ponad 200 okładkach Vogue’ a, a rozpoznawalność jej imienia doprowadziła do tego, że Vogue odegrała ważną rolę w kształtowaniu karier modeli mody.

W 1946 roku firma Ford Models została założona przez Eileen i Gerarda Forda w Nowym Jorku i jest jedną z najstarszych agencji modelarskich na świecie. Jednym z najpopularniejszych modeli w latach czterdziestych XX wieku był Jinx Falkenburg, który płacił 25 dolarów za godzinę, co stanowiło wówczas dużą sumę.

W latach czterdziestych i pięćdziesiątych Wilhelmina Cooper, Jean Patchett, Dovima, Dorian Leigh, Suzy Parker, Evelyn Tripp, Carmen Dell’ Orefice i Lisa Fonssagrives zdominowali modę. Kościół Dorothea należał do pierwszych czarnych modeli w branży, które zyskały sławę w Paryżu. Modele te nie były jednak znane poza środowiskiem mody. W porównaniu z dzisiejszymi modelami, modele z lat pięćdziesiątych były bardziej obfite. Wilhelmina Cooper’s mierzyła 38″-24″-36″, a Chanel Iman 32″-23″-33″.