Ośrodek lub centrum handlowe to zbiór sklepów detalicznych, rozrywkowych i usługowych, których celem jest obsługa produktów i usług dla okolicznego regionu. Tradycyjnie węzły handlowe nazywane były bazarami lub targowiskami, które na ogół stanowiły asortyment straganów okalających ulice, na których sprzedawano wiele różnych towarów. Nowoczesne centrum handlowe różni się obecnie od swoich poprzedników, sklepy są zwykle zabudowane w poszczególnych budynkach lub skompresowane w jedną dużą budowlę (Mall) Pierwszym nowoczesnym centrum handlowym było Country Club Plaza w Kansas City, które zostało otwarte w 1922 r., z którego pierwsze zamknięte centrum zostało zaprojektowane przez Victora Gruena i otwarte w 1956 r. jako centrum Southdale Centre w Edina w Minnesocie, na przedmieściu Minneapolis.

Osobisty stylista – fachowa pomoc w zakupach

Centra handlowe w Ameryce osiągnęły szczyt w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, kiedy wybudowano wiele większych centrów handlowych (ponad 37 000 mkw.), przyciągając klientów z odległości 32 km luksusowymi domami towarowymi. Istnieją różne rodzaje centrów handlowych na całym świecie, centra Superregionalne są bardzo dużymi centrami handlowymi, w których znajduje się co najmniej pięć domów towarowych i 300 sklepów, galeria ta ma szeroki promień (do 160 km). Centrum handlowe może pomieścić co najmniej dwa domy towarowe lub „punkty kotwiczenia”. Natomiast o osobistym styliście więcej w magazynach modowych.

personal shopper doradza co kupić

Jak szybko kupić dobre ubrania

Mniejsze centra handlowe nazywane są często punktami pod gołym niebem lub miniaturowymi tarkami i są zazwyczaj podłączone do sklepu spożywczego lub supermarketu. Mniejsze centra mniej prawdopodobne jest, że będą posiadały te same cechy dużego centrum handlowego, takie jak np. wewnętrzna koncyliacja, ale zaczynają się rozwijać, aby spełnić wszelkie warunki pogodowe i preferencje klientów. Sklepy podzielone są na wiele kategorii sklepów, które sprzedają wybrany zestaw towarów lub usług. Zazwyczaj są one warstwowane według docelowej demografii opartej na dochodach do dyspozycji kupującego. Mogą być tanie i kosztowne.

Niektóre sklepy sprzedają towary używane. Często konsumenci mogą również sprzedawać towary do takich sklepów. In other cases, especially in the case of a nonprofit shop, the public donates goods to these shops, commonly known as thrift stores in the United States, charity shops in the United Kingdom, or op shops in Australia and New Zealand. W sklepach ustępczych towary mogą być zabierane za darmo. W sklepach zabytkowych można znaleźć towary, które są starsze i trudniejsze do znalezienia. Czasami zdarza się, że ludzie są łamani i pożyczają pieniądze z lombardu używając wartości jako zabezpieczenia. Studenci szkół wyższych są znani z odsprzedaży książek w sklepach podręcznikowych. Stare zużyte przedmioty są często rozprowadzane w sklepach z nadwyżkami.