Osoby ubiegające się o pożyczkę lub kredyt są sprawdzane przez pożyczkodawców i kredytodawców w różnych rejestrach. Ocena zdolności kredytowej ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla instytucji bankowych. Firmy pożyczkowe stawiają mniejsze wymagania, ale również weryfikują potencjalnych klientów. W przypadku niskiej zdolności kredytowej, nieuregulowanych zobowiązaniach trzeba liczyć się z negatywnym rozpatrzeniem wniosku. Nie każdy może liczyć na otrzymanie kredytu lub pożyczki, dlatego warto zacząć od sprawdzenia wymogów stawianych przez poszczególnych pożyczkodawców i kredytodawców oraz upewnić się, czy jest się w BIK/KRD.
Kto może znaleźć się w KRD?
KRD jest Krajowym Rejestrem Długów, czyli instytucją gromadzącą dane o osobach zadłużonych, dotyczy to klientów indywidualnych i biznesowych. Długami nie są wyłącznie niespłacone pożyczki i kredyty. Można trafić do KRD także z powodu nieuregulowania rachunków za prąd, gaz, wodę, internet, telefon. Jeśli ktoś zalega z płatnościami za czynsz, ratę leasingową, fakturę, alimenty, to również może zostać uznany za dłużnika. Banki i firmy pożyczkowe mają wgląd do KRD, co pozwala im na sprawdzenie potencjalnego klienta, jego wiarygodności pod kątem finansowym. Jeśli ktoś znajduje się na liście dłużników, to niestety będzie miał spore problemy z zaciągnięciem kolejnego zobowiązania.
Oczywiście są także firmy, które udzielają pożyczek osobom zadłużonym, ale zabezpieczają się one na różne sposoby w razie problemów z terminowym uregulowaniem płatności. W Krajowym Rejestrze Dłużników mogą znaleźć się osoby fizyczne, jeśli nie spłacają one zobowiązania w wysokości co najmniej 200 zł przez minimum 60 dni. Wierzyciel jest zobowiązany do poinformowania z wyprzedzeniem 30-dniowym o zamiarze wpisania dłużnika do KRD. Musi mieć to formę wezwania do zapłaty. W przypadku firm minimalna wysokość nieopłaconego zobowiązania wynosi 500 zł. Przy niższej kwocie nie zostanie dokonany wpis do KRD.
Kiedy można trafić do rejestru BIK?
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, która zajmuje się prowadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem danych gospodarczych dotyczących klientów indywidualnych i firm. Informacje dostępne w bazie są sprawdzane przez banki i parabanki w celu zweryfikowania zdolności kredytowej potencjalnych klientów, którzy chcą zaciągnąć zobowiązanie. Można wobec tego powiedzieć, że w BIK możliwe jest sprawdzenie niezbędnych informacji dotyczącej historii kredytowej poszczególnych osób.
Jeśli ktoś zaciągnie kredyt lub nawet złoży wniosek, to dane trafiają do BIK. W rejestrze znajdują się osoby, które aktualnie spłacają kredyt lub kiedyś korzystały z usług instytucji bankowej. Warto od razu zaznaczyć, że nie dotyczy to wyłącznie produktów ratalnych. BIK skupia dane również o debatach na rachunkach, używanych kartach kredytowych. Na liście znajdują się również poręczyciele kredytobiorców. Każdy wpis wpływa na historię kredytową, pozwala ją budować, zwiększać wiarygodność w oczach pożyczkodawców i kredytodawców. Za aktualizacje w BIK odpowiadają banki i instytucje finansowe, które współpracują z Biurem Informacji Kredytowej.
Pożyczki ratalne online dla osób potrzebujących szybkiego zastrzyku gotówki
Kredyty i pożyczki na raty to niezwykle wygodne rozwiązanie, bo pozwala na rozłożenie spłaty zobowiązania na wiele miesięcy. Łatwiej regularnie płacić mniejsze kwoty pieniędzy przez dłuższy czas niż uregulować należność w zaledwie paru ratach. Stanowi to mniejsze obciążenie dla budżetu, zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z terminową spłatą i wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Obecnie można liczyć na mnogość ofert banków i parabanków, dlatego warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ich szczegółami w celu znalezienia najkorzystniejszego rozwiązania. Niezwykle pomocnym narzędziem jest ranking online, który skupia aktualnie najlepsze pożyczki na raty bez BIK. Uwzględnia on przede wszystkim kwotę pożyczki, okres spłaty, RRSO i informację o możliwości złożenia wniosku przez internet. Ze szczegółami można zapoznać się na stronie dostępnej pod linkiem https://www.zadluzenia.com/pozyczki-na-raty.