Czy w wydawaniu pieniędzy jest coś złego?

Wiele osób po wydaniu znacznej sumy ma wyrzuty sumienia i zaczyna się zastanawiać, czy to właściwe zachowanie. Posiadanie przez nas pieniędzy jest bardzo ważne, to one zapewniają nam bezpieczeństwo, ale także pozwalają na rozrywkę. Nie ma sensu trzymać przy sobie pieniędzy, jeśli niczego się z nimi nie robi, ale w tym samym czasie nie można wydawać ich na cokolwiek, byle tylko się ich pozbyć.

Każdy ma prawo wydawać swoje pieniądze


Pieniądze, które samodzielnie zarabiasz, są twoją własnością i możesz dowolnie nimi zarządzać, oczywiście z uwzględnieniem potrzeb osób, które są od Ciebie zależne finansowo. Odmawianie sobie przyjemności tylko dlatego, że trzeba gromadzić środki, nie jest zdrowym podejściem. W końcu zarabiasz w jakimś celu, a przetrwanie składa się tylko na jego część. Chcesz mieć wystarczająco dużo pieniędzy, żeby opłacić za nie swoją rozrywkę. Kiedy więc już je masz, nie powinieneś bać się ich wydawać. Jeśli pracujesz w konkretnym celu, nie bój się wydać na niego pieniędzy, kiedy uda Ci się go w końcu osiągnąć.

Życie ponad stan nie jest właściwe


Niestety wiele osób ma zupełnie przeciwny problem. Nie tylko nie mają z wydawaniem żadnego problemu, ale robią to nałogowo. Życie ponad stan, czyli wydawanie większej ilości środków, niż jesteś w stanie zarobić, to życie na kredyt. Cały czas zaciągasz pożyczki i kredyty na nowe zachcianki, bo nie zawsze są to rzeczy bezwzględnie potrzebne. Masz nowy dom, nowy samochód, komputer i masę rzeczy, które w rzeczywistości nie są Ci potrzebne. Ostatecznie zaczynasz zaciągać nowe pożyczki, żeby mieć więcej i pracujesz ciężej, żeby je spłacić. Takie zachowanie wciąga w zakupoholizm i pracoholizm.

Oszczędności też są ważne


Złotym środkiem jest regularne budowanie oszczędności. Kiedy stać Cię na opłacenie swojego życia i gromadzenie określonych środków na rachunku oszczędnościowym, jesteś w najlepszym momencie swojego życia. Wszystko, co zostaje po osiągnięciu tych dwóch celów, może zostać przez Ciebie wydane na przyjemności. Nie zawsze będzie tego dużo, w zasadzie przez pierwsze lata może to być tylko kilka złotych miesięcznie, ale w ten sposób stajesz się bardziej świadomy finansowo i jesteś w stanie zwiększać swoje dochody z głową. Bez tego nigdy nie uda Ci się czerpać prawdziwej przyjemności z posiadanych pieniędzy.

One Comment on “Czy w wydawaniu pieniędzy jest coś złego?”

  1. Nie widzę nic złego w wydawaniu pieniędzy, ale nie na bezużyteczne i przesadzone rzeczy, tak jak jest to np. promowane w mediach społecznościowych przez „gwiazdy”.

Komentarze wyłączone.