Jak myślenie tylko o pieniądzach niszczy twoje życie prywatne?

Coraz częściej spotykamy osoby, które swój sukces życiowy mierzą ilością zarobionych przez siebie pieniędzy. Wynika to często z narracji przyjmowanej przez wielu mentorów i trenerów osobistych, która skupia się tylko i wyłącznie do zagrzewania ich klientów do patrzenia na bogactwo, które mogą posiadać, jako na najważniejszy cel. Tymczasem takie podejście może niszczyć każdą inną płaszczyznę naszego życia.

Robisz wszystko po to, żeby zarabiać więcej

Kiedy jako swój główny i jedyny cel stawiasz sobie zostanie bogatym i ciągłe zwiększanie posiadanego kapitału, to nie masz czasu na nic innego.

Relacje z rodziną czy znajomymi schodzą na dalszy plan, a każda pasja, która nie może przerodzić się w dodatkowe źródło dochodu, jest przez Ciebie zapomniana. W ten sposób nie rozwijasz się w ogóle, pozwalasz jednak, żeby cała twoja energia została przekierowana w jedną stronę. Przez to każda porażka na tym polu jest dotkliwsza, a Ty sam zaczynasz patrzeć na siebie i swoją wartość przez pryzmat tego, jak dobrze zarabiasz i jak potoczy się twoja kariera zawodowa.

Starasz się pracować jak najwięcej

Do większych zarobków w pojęciu wielu z nas przybliża nas w pierwszej kolejności praca, która przeważnie nigdy się nie kończy. Zawsze będziemy mogli wziąć na siebie więcej obowiązków, żeby zawyżać swoje wyniki i zwiększać narzuconą sobie samemu normę. Takie podejście nie tylko jest bardzo szkodliwe dla naszego życia towarzyskiego, ale do tego sprawia, że znacznie szybciej się zużywamy.

Mamy coraz mniej energii, a nasze ciało starzeje się szybciej, przez co, zamiast zwiększać swoją efektywność, tylko ją zmniejszamy. A to źle działa na naszą psychikę i poczucie, że doszliśmy w życiu do tego, do czego chcieliśmy.

Rezygnujesz z naprawdę wartościowych relacji

Jeśli cały czas nastawiasz się tylko na zarabianie pieniędzy, możesz zacząć priorytetować znajomości, które zwiększają twoje szanse na podwyżki i stanie się bogatym. Przez to możesz odrzucać te relacje, które są naprawdę ważne. Rodzina czy znajomi zaczną mniej się liczyć, szczególnie jeśli w twoich oczach nie osiągnęli wystarczająco dużo, żeby uchodzić za ludzi sukcesu.

W ten sposób tracisz do nich szacunek i ochotę na pielęgnowanie tych relacji, co może skutkować tym, że na starość zostaniesz sam albo zaczniesz odtrącać od siebie innych z przeczucia, że chcą tylko zagarnąć dla siebie twój majątek.

Więcej artykułów o zdrowym stylu życia i work life balance znajdziesz w serwisie https://www.kuriozum.pl/.