Czy można być przedsiębiorcą na pół etatu?

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa większości osobom kojarzy się z czymś na stałe. Faktycznie własna działalność to duża odpowiedzialność, trzeba cały czas być pod ręką klientów, odpowiadać na ich pytania i być na bieżąco z przepisami. Każda osoba może jednak zacząć swoją przygodę na swoim, nawet jeśli jest jeszcze gdzieś zatrudniona. W ten sposób można sprawdzić swoje siły w byciu przedsiębiorcą na pół etatu.

Można mieć działalność i być zatrudnionym


Możesz prowadzić własną działalność i być zatrudniony na dowolny rodzaj umowy, w tym na umowie o dzieło i umowie zlecenia. Wiążą się z tym jednak różne niuanse, takie jak to, że ubezpieczenia płaci się tylko raz, inaczej oblicza się koszty i wystawia inne PITy. Wszystkiego można się dowiedzieć u swojego księgowego albo za pomocą portali internetowych przeznaczonych dla przedsiębiorców. Na początku taki układ może się wydawać skomplikowany, ale prowadzenie własnej działalności zawsze łączy się z masą dodatkowej papierkowej roboty. A zaplecze w postaci dodatkowej umowy dla wielu jest bezpieczną poduszką finansową.

Ilość pracy na swoim zawsze zależy od Ciebie


Tak naprawdę każda działalność może być prowadzona na pół etatu, w zależności od tego, ile jesteś w stanie zarobić w określonym czasie. Są usługi albo towary, które pozwalają pracować po cztery godziny dziennie, żeby porządnie z nich wyżyć, ale są też branże, które wymagają od Ciebie dziesięciu godzin oddania. Jeśli po pracy zamierzasz na własny rachunek wykonywać to samo, to bycie przedsiębiorą na pół etatu to bardzo dobre rozwiązanie. Może się takim jednak nie okazać, jeśli zamierzasz rozpocząć coś zupełnie innego, co wymaga od Ciebie poświęcenia się zdobywaniu nowych umiejętności.

Czasami może być ciężko się utrzymać


Jeśli pracujesz na pół etatu jako przedsiębiorca, ale jednocześnie codziennie wracasz zmęczony po pracy, to możesz mieć problemy z zapracowaniem na swoją firmę. Nie każda osoba będzie w stanie pogodzić ze sobą dwie prace, nawet jeśli jedna z nich będzie minimalnie pochłaniała energię. Jeśli pracując na pół etatu, nie dasz rady zarobić na utrzymanie swojej działalności, nie mówiąc już o wypracowaniu dla siebie jakiegokolwiek zysku, nie ma sensu jej prowadzić. Zamiast dwóch miejsc pracy skup się tylko na jednym z nich. Wybór wygodnej pracy na etacie nie jest wcale zły i może zapewnić Ci komfortowe życie.