Jak określić wartość pracowników?

Ludzkie życie jest bezcenne i nie można go wycenić, ale inaczej sprawa ma się, kiedy ta sama osoba wchodzi na rynek pracy. Każdy pracownik ma przypisaną do siebie wartość, która zmienia się zależnie od działań, jakie podejmuje i branży, do jakiej chce się dostać. Zadaniem pracodawcy jest określenie tej wartości na podstawie nadesłanych do niego CV, rozmowy kwalifikacyjnej i profilu na mediach społecznościowych przyszłego pracownika.

Przedsiębiorca poszukujący pracownika, zanim umieści w internecie ogłoszenie o pracę, musi zastanowić się, na jakich umiejętnościach mu zależy. Najlepiej skupić się na trzech wymaganiach, z których w żadnym wypadku się nie zrezygnuje i na nich opierać główną wycenę. Dzięki temu od razu będzie wiedział, na czym się skupić, a pracownicy, którzy nie spełniają kryteriów, nie zgłoszą się na dane stanowisko. Wymagań nie powinno być jednak zbyt wiele, bo to ograniczy znacznie pulę, z której można wybierać oraz będzie wymagało przyznanie sporych wynagrodzeń, na które firmę może mocno obciążyć finansowo.

Na wartość pracownika wpływa kilka czynników. Najważniejsze z nich to doświadczenie, wykształcenie, znajomość rynku, umiejętności miękkie oraz niestety wiek. Niestety, bo nie powinno być to kryterium, które potencjalnie wykreśla kogoś z aplikowania na wygodne dla niego stanowisko. Niektóre firmy wciąż biorą pod uwagę płeć, mając na uwadze, że kobieta zachodząca w ciąże generuje koszty, ale nie przekłada się na przychody. W praktyce oznacza to, że osoby, które są bliskie emerytury albo kobiety w młodym wieku w związku małżeńskim deklarujące otwarcie chęć posiadania dzieci są dla pracodawcy mniej wartościowe. Nie musisz stosować takiej samej wyceny, ale jest ona zdecydowanie najpopularniejsza.

Dla pracodawcy najważniejszą są jednak umiejętności pracownika. Z punktu ekonomicznego najlepiej zatrudnić u siebie kogoś, kto mniej więcej wie już, jak działa branża i jak będzie wykonywał swoje obowiązki, ale nie ma zbyt dużego wynagrodzenia. Taki pracownik jest tańszy, niż ktoś z wieloletnim doświadczeniem i można wyszkolić go pod swoje potrzeby, bo nie ma zakorzenionych żadnych schematów z poprzedniego miejsca pracy. Jeśli chcesz mieć kogoś tylko do pomocy, to nie potrzebujesz świetnie wyszkolonej ekipy. U Ciebie szkolenie będzie za darmo i pozwoli Ci stworzyć wierny i spójny zespół.